Critics Choice Awards 2023: James Cameron joins wife Suzy Amis on red carpet

Critics’ Choice Awards 2023: Avatar director James Cameron celebrates another big weekend at box office with glamorous night on red carpet alongside Titanic star wife Suzy Amis

James Cameron and his fifth wife Suzy Amis hit the red carpet together again at the Critics Choice Awards on Sunday.

The director, 68, wore a dashing suit with a navy tie to match the 61-year-old Titanic actress’ dress. 

Cameron is twice-nominated in the categories of Best Director and Best Editing for the critically-acclaimed sequel film Avatar: Way of Water.

James Cameron, 68, and his fifth wife Suzy Amis, 61, hit the red carpet together again at the Critics Choice Awards on Sunday

James Cameron, 68, and his fifth wife Suzy Amis, 61, hit the red carpet together again at the Critics Choice Awards on Sunday

Avatar: The Way of Water – which has topped the box office for the fifth weekend – is also up for Best Picture.

The Titanic director looked sharp in a black, pinstripe suit with a simple white button-up.

He donned a navy satin tie to match the details on his fifth wife’s dress.

Amis wore a fitted black gown with a peacoat jacket-style enclosure.

A match made: The director, 68, wore a dashing suit with a navy tie to match the details on the 61-year-old Titanic actress' dress

A match made: The director, 68, wore a dashing suit with a navy tie to match the details on the 61-year-old Titanic actress’ dress

Critics’ Choice Awards 2023: WINNERS

 FILM

BEST PICTURE

Avatar: The Way of Water

Babylon

The Banshees of Inisherin

Elvis

Everything Everywhere All at Once

The Fabelmans

Glass Onion: A Knives Out Mystery

RRR

Tár

Top Gun: Maverick

Women Talking

 

BEST ACTOR

Austin Butler – Elvis

Tom Cruise – Top Gun: Maverick

Colin Farrell – The Banshees of Inisherin

Brendan Fraser – The Whale

Paul Mescal – Aftersun

Bill Nighy – Living

 

BEST ACTRESS

Cate Blanchett – Tár

Viola Davis – The Woman King

Danielle Deadwyler – Till

Margot Robbie – Babylon

Michelle Williams – The Fabelmans

Michelle Yeoh – Everything Everywhere All at Once

 

BEST SUPPORTING ACTOR

Paul Dano – The Fabelmans

Brendan Gleeson – The Banshees of Inisherin

Judd Hirsch – The Fabelmans

Barry Keoghan – The Banshees of Inisherin

Ke Huy Quan – Everything Everywhere All at Once – WINNER

Brian Tyree Henry – Causeway

 

BEST SUPPORTING ACTRESS

Angela Bassett – Black Panther: Wakanda Forever – WINNER

Jessie Buckley – Women Talking

Kerry Condon – The Banshees of Inisherin

Jamie Lee Curtis – Everything Everywhere All at Once

Stephanie Hsu – Everything Everywhere All at Once

Janelle Monáe – Glass Onion: A Knives Out Mystery

 

BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS

Frankie Corio – Aftersun

Jalyn Hall – Till

Gabriel LaBelle – The Fabelmans

Bella Ramsey – Catherine Called Birdy

Banks Repeta – Armageddon Time

Sadie Sink – The Whale

 

BEST ACTING ENSEMBLE

The Banshees of Inisherin

Everything Everywhere All at Once

The Fabelmans

Glass Onion: A Knives Out Mystery

The Woman King

Women Talking

 

BEST DIRECTOR

James Cameron – Avatar: The Way of Water

Damien Chazelle – Babylon

Todd Field – Tár

Baz Luhrmann – Elvis

Daniel Kwan, Daniel Scheinert – Everything Everywhere All at Once

Martin McDonagh – The Banshees of Inisherin

Sarah Polley – Women Talking

Gina Prince-Bythewood – The Woman King

S. S. Rajamouli – RRR

Steven Spielberg – The Fabelmans

 

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

Todd Field – Tár

Daniel Kwan, Daniel Scheinert – Everything Everywhere All at Once

Martin McDonagh – The Banshees of Inisherin

Steven Spielberg, Tony Kushner – The Fabelmans

Charlotte Wells – Aftersun

 

BEST ADAPTED SCREENPLAY

Samuel D. Hunter – The Whale

Kazuo Ishiguro – Living

Rian Johnson – Glass Onion: A Knives Out Mystery

Rebecca Lenkiewicz – She Said

Sarah Polley – Women Talking

 

BEST CINEMATOGRAPHY

Russell Carpenter – Avatar: The Way of Water

Roger Deakins – Empire of Light

Florian Hoffmeister – Tár

Janusz Kaminski – The Fabelmans

Claudio Miranda – Top Gun: Maverick

Linus Sandgren – Babylon

 

BEST PRODUCTION DESIGN

Hannah Beachler, Lisa K. Sessions – Black Panther: Wakanda Forever

Rick Carter, Karen O’Hara – The Fabelmans

Dylan Cole, Ben Procter, Vanessa Cole – Avatar: The Way of Water

Jason Kisvarday, Kelsi Ephraim – Everything Everywhere All at Once

Catherine Martin, Karen Murphy, Bev Dunn – Elvis

Florencia Martin, Anthony Carlino – Babylon

 

BEST EDITING

Tom Cross – Babylon

Eddie Hamilton – Top Gun: Maverick

Stephen Rivkin, David Brenner, John Refoua, James Cameron – Avatar: The Way of Water

Paul Rogers – Everything Everywhere All at Once

Matt Villa, Jonathan Redmond – Elvis

Monika Willi – Tár

 

BEST COSTUME DESIGN

Ruth E. Carter – Black Panther: Wakanda Forever

Jenny Eagan – Glass Onion: A Knives Out Mystery

Shirley Kurata – Everything Everywhere All at Once

Catherine Martin – Elvis

Gersha Phillips – The Woman King

Mary Zophres – Babylon

 

BEST HAIR AND MAKEUP

Babylon

The Batman

Black Panther: Wakanda Forever

Elvis

Everything Everywhere All at Once

The Whale

 

BEST VISUAL EFFECTS

Avatar: The Way of Water

The Batman

Black Panther: Wakanda Forever

Everything Everywhere All at Once

RRR

Top Gun: Maverick

 

BEST COMEDY

The Banshees of Inisherin

Bros

Everything Everywhere All at Once

Glass Onion: A Knives Out Mystery

Triangle of Sadness

The Unbearable Weight of Massive Talent

 

BEST ANIMATED FEATURE

Guillermo del Toro’s Pinocchio

Marcel the Shell with Shoes On

Puss in Boots: The Last Wish

Turning Red

Wendell & Wild

 

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

All Quiet on the Western Front

Argentina, 1985

Bardo, False Chronicle of a Handful of Truths

Close

Decision to Leave

RRR – WINNER

 

BEST SONG

Carolina – Where the Crawdads Sing

Ciao Papa – Guillermo del Toro’s Pinocchio

Hold My Hand – Top Gun: Maverick

Lift Me Up – Black Panther: Wakanda Forever

Naatu Naatu – RRR

New Body Rhumba – White Noise

 

BEST SCORE

Alexandre Desplat – Guillermo del Toro’s Pinocchio

Michael Giacchino – The Batman

Hildur Guðnadóttir – Tár

Hildur Guðnadóttir – Women Talking

Justin Hurwitz – Babylon

John Williams – The Fabelmans

 TELEVISION

BEST DRAMA SERIES

Andor (Disney+)

Bad Sisters (Apple TV+)

Better Call Saul (AMC)

The Crown (Netflix)

Euphoria (HBO)

The Good Fight (Paramount+)

House of the Dragon (HBO)

Severance (Apple TV+)

Yellowstone (Paramount Network)

 

BEST ACTOR IN A DRAMA SERIES

Jeff Bridges – The Old Man (FX)

Sterling K. Brown – This Is Us (NBC)

Diego Luna – Andor (Disney+)

Bob Odenkirk – Better Call Saul (AMC)

Adam Scott – Severance (Apple TV+)

Antony Starr – The Boys (Prime Video)

 

BEST ACTRESS IN A DRAMA SERIES

Christine Baranski – The Good Fight (Paramount+)

Sharon Horgan – Bad Sisters (Apple TV+)

Laura Linney – Ozark (Netflix)

Mandy Moore – This Is Us (NBC)

Kelly Reilly – Yellowstone (Paramount Network)

Zendaya – Euphoria (HBO)

 

BEST SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA SERIES

Andre Braugher – The Good Fight (Paramount+)

Ismael Cruz Córdova – The Lord of the Rings: The Rings of Power (Prime Video)

Michael Emerson – Evil (Paramount+)

Giancarlo Esposito – Better Call Saul (AMC) – WINNER

John Lithgow – The Old Man (FX)

Matt Smith – House of the Dragon (HBO)

 

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA SERIES

Milly Alcock – House of the Dragon (HBO)

Carol Burnett – Better Call Saul (AMC)

Jennifer Coolidge – The White Lotus (HBO) – WINNER

Julia Garner – Ozark (Netflix)

Audra McDonald – The Good Fight (Paramount+)

Rhea Seehorn – Better Call Saul (AMC) 

 

BEST COMEDY SERIES

Abbott Elementary (ABC)

Barry (HBO)

The Bear (FX)

Better Things (FX)

Ghosts (CBS)

Hacks (HBO Max)

Reboot (Hulu)

Reservation Dogs (FX)

 

BEST ACTOR IN A COMEDY SERIES

Matt Berry – What We Do in the Shadows (FX)

Bill Hader – Barry (HBO)

Keegan-Michael Key – Reboot (Hulu)

Steve Martin – Only Murders in the Building (Hulu)

Jeremy Allen White – The Bear (FX)

D’Pharaoh Woon-A-Tai – Reservation Dogs (FX)

 

BEST ACTRESS IN A COMEDY SERIES

Christina Applegate – Dead to Me (Netflix)

Quinta Brunson – Abbott Elementary (ABC)

Kaley Cuoco – The Flight Attendant (HBO Max)

Renée Elise Goldsberry – Girls5eva (Peacock)

Devery Jacobs – Reservation Dogs (FX)

Jean Smart – Hacks (HBO Max)

 

BEST SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY SERIES

Brandon Scott Jones – Ghosts (CBS)

Leslie Jordan – Call Me Kat (Fox)

James Marsden – Dead to Me (Netflix)

Chris Perfetti – Abbott Elementary (ABC)

Tyler James Williams – Abbott Elementary (ABC)

Henry Winkler – Barry (HBO) – WINNER

 

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY SERIES

Paulina Alexis – Reservation Dogs (FX)

Ayo Edebiri – The Bear (FX)

Marcia Gay Harden – Uncoupled (Netflix)

Janelle James – Abbott Elementary (ABC)

Annie Potts – Young Sheldon (CBS)

Sheryl Lee Ralph – Abbott Elementary (ABC) – WINNER

 

BEST LIMITED SERIES

The Dropout (Hulu)

Gaslit (Starz)

The Girl from Plainville (Hulu)

The Offer (Paramount+)

Pam & Tommy (Hulu)

Station Eleven (HBO Max)

This Is Going to Hurt (AMC+)

Under the Banner of Heaven (FX)

 

BEST MOVIE MADE FOR TELEVISION

Fresh (Hulu)

Prey (Hulu)

Ray Donovan: The Movie (Showtime)

The Survivor (HBO)

Three Months (Paramount+)

Weird: The Al Yankovic Story (The Roku Channel)

 

BEST ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

Ben Foster – The Survivor (HBO)

Andrew Garfield – Under the Banner of Heaven (FX)

Samuel L. Jackson – The Last Days of Ptolemy Grey (Apple TV+)

Daniel Radcliffe – Weird: The Al Yankovic Story (The Roku Channel)

Sebastian Stan – Pam & Tommy (Hulu)

Ben Whishaw – This is Going to Hurt (AMC+)

 

BEST ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

Julia Garner – Inventing Anna (Netflix)

Lily James – Pam & Tommy (Hulu)

Amber Midthunder – Prey (Hulu)

Julia Roberts – Gaslit (Starz)

Michelle Pfeiffer – The First Lady (Showtime)

Amanda Seyfried – The Dropout (Hulu) – WINNER

 

BEST SUPPORTING ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

Murray Bartlett – Welcome to Chippendales (Hulu)

Domhnall Gleeson – The Patient (FX)

Matthew Goode – The Offer (Paramount+)

Paul Walter Hauser – Black Bird (Apple TV+) – WINNER

Ray Liotta – Black Bird (Apple TV+)

Shea Whigham – Gaslit (Starz)

 

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

Claire Danes – Fleishman Is in Trouble (FX)

Dominique Fishback – The Last Days of Ptolemy Grey (Apple TV+)

Betty Gilpin – Gaslit (Starz)

Melanie Lynskey – Candy (Hulu)

Niecy Nash-Betts – Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story (Netflix) – WINNER

Juno Temple – The Offer (Paramount+) 

 

BEST FOREIGN LANGUAGE SERIES

1899 (Netflix)

Borgen (Netflix)

Extraordinary Attorney Woo (Netflix)

Garcia! (HBO Max)

The Kingdom Exodus (MUBI)

Kleo (Netflix)

My Brilliant Friend (HBO)

Pachinko (Apple TV+)

Tehran (Apple TV+)

 

BEST ANIMATED SERIES

Bluey (Disney+)

Bob’s Burgers (Fox)

Genndy Tartakovsky’s Primal (Adult Swim)

Harley Quinn (HBO Max)

Star Trek: Lower Decks (Paramount+)

Undone (Prime Video)

 

BEST TALK SHOW

The Amber Ruffin Show (Peacock)

Full Frontal with Samantha Bee (TBS)

The Kelly Clarkson Show (NBC)

Last Week Tonight with John Oliver (HBO)

Late Night with Seth Meyers (NBC)

Watch What Happens Live with Andy Cohen (Bravo)

 

BEST COMEDY SPECIAL

Fortune Feimster: Good Fortune (Netflix)

Jerrod Carmichael: Rothaniel (HBO)

Joel Kim Booster: Psychosexual (Netflix)

Nikki Glaser: Good Clean Filth (HBO)

Norm Macdonald: Nothing Special (Netflix)

Would It Kill You to Laugh? Starring Kate Berlant & John Early (Peacock)

 

The dress featured a navy blue, satin collar and the matching cuffs at the bottom of her sleeves.

She carried a rectangular clutch of the same color and accessorized with a pair of dangling earrings. 

Previously, the pair met while on the set of Titanic in 1996.

Looking sharp: The Titanic director looked sharp in a black, pinstripe suit with a simple white button-up for the annual Critics Choice Awards

Looking sharp: The Titanic director looked sharp in a black, pinstripe suit with a simple white button-up for the annual Critics Choice Awards

Amis played Lizzy Calvert while Cameron directed.

The pair have been married since 2000 and have three children together.

They share one son – Quinn, 19 – and two daughters – Claire, 21, and Elizabeth, 16.

Cameron has another daughter – Josephine, 29 – from his previous marriage to Linda Hamilton, 66.

Multiple nods: Cameron is twice-nominated in the categories of Best Director and Best Editing for the critically-acclaimed sequel film Avatar: Way of Water

Multiple nods: Cameron is twice-nominated in the categories of Best Director and Best Editing for the critically-acclaimed sequel film Avatar: Way of Water

The 28th annual Critics Choice Awards are being held at the Fairmont Century Plaza in Los Angeles.

The Michelle Yeoh led absurdist comedy-drama Everything Everywhere All At Once had the most nominations with 14 overall.

The Dan Kwan and Daniel Scheinert directed film is up for two of the most coveted prizes of the night including Best Picture and Best Comedy as the entire cast earned a Best Acting Ensemble nod.

Going for the gold: The Michelle Yeoh led absurdist comedy-drama Everything Everywhere All At Once had the most nominations with 14 overall

Going for the gold: The Michelle Yeoh led absurdist comedy-drama Everything Everywhere All At Once had the most nominations with 14 overall

For top prize of the night, Best Picture, Everything Everywhere All At Once faces stiff competition including:  Avatar: The Way of Water, Babylon, The Banshees of Inisherin, Elvis, The Fabelmans, Glass Onion: A Knives Out Mystery, RRR, Tár, Top Gun: Maverick, and Women Talking.

In the Best Actress category,  60-year-old Yeoh is up against:  Cate Blanchett – Tár, Viola Davis – The Woman King, Danielle Deadwyler – Till, Margot Robbie – Babylon, and Michelle Williams – The Fabelmans.

 Both Jamie Lee Curtis and Stephanie Hsu are up for Best Supporting Actress as they are pitted against Angela Bassett – Black Panther: Wakanda Forever, Jessie Buckley – Women Talking, Kerry Condon – The Banshees of Inisherin, and Janelle Monáe – Glass Onion: A Knives Out Mystery.

Comeback kid Ke Huy Quan is up against Paul Dano – The Fabelmans, Brendan Gleeson – The Banshees of Inisherin, Judd Hirsch – The Fabelmans, Barry Keoghan – The Banshees of Inisherin, and Brian Tyree Henry – Causeway.  

Movie magic: Steven Spielberg once again received a Best Director nomination, this time for Best Picture nominee The Fabelmans, plus a nod for Best Original Screenplay alongside Tony Kushner. The film came in second with 11 total nominations

Movie magic: Steven Spielberg once again received a Best Director nomination, this time for Best Picture nominee The Fabelmans, plus a nod for Best Original Screenplay alongside Tony Kushner. The film came in second with 11 total nominations

Steven Spielberg once again received a Best Director nomination, this time for Best Picture nominee The Fabelmans, plus a nod for Best Original Screenplay alongside Tony Kushner. The film came in second with 11 total nominations.

Spielberg, 76, faces quite the field including  James Cameron – Avatar: The Way of Water, Damien Chazelle – Babylon, Todd Field – Tár, Baz Luhrmann – Elvis, Daniel Kwan and Daniel Scheinert – Everything Everywhere All at Once, Martin McDonagh – The Banshees of Inisherin, Sarah Polley – Women Talking, Gina Prince-Bythewood – The Woman King,  and S. S. Rajamouli – RRR.

 In addition to receiving a Best Acting Ensemble nomination, several cast members were recognized for their standout performances including Best Actress nominee Michelle Williams, Best Supporting Actor nominees Paul Dano and Judd Hirsch, and Best Young Actor/Actress contender Gabriel LaBelle.  

There are eleven Best Picture nominees this year due to an exact tie. Additionally, the CCA expanded the Best Director category to include ten nominees.

Critics Choice Association CEO Joey Berlin said: ‘We are so proud to be recognizing this incredible group of films and the people who made them possible.

Taking them to school: When it comes to television, Abbott Elementary led all contenders as it earned nods in six categories

Taking them to school: When it comes to television, Abbott Elementary led all contenders as it earned nods in six categories

‘This recognition comes from a diverse group of more than 600 critics and entertainment reporters who share their opinions about film and television with millions of people every day, all year long. Our collective opinion about the year’s finest achievements is truly meaningful to the creative community.’

When it comes to television, Abbott Elementary led all contenders as it earned nods in six categories.  

In addition to Best Comedy Series, the show earned several acting nominations including Best Actress in a Comedy Series for Quinta Brunson. 

Chris Perfetti and Tyler James Williams were both nominated for Best Supporting Actor in a Comedy Series, while Janelle James and Sheryl Lee Ralph both earned nods for Best Supporting Actress in a Comedy Series. 

Better Call Saul followed with an impressive five nominations overall, while Gaslit, Reservation Dogs, and The Good Fight tied with four nominations each.

Woman of the hour: Comedian Chelsea Handler will preside over the event as host as she takes over for Taye Diggs who had hosted the four previous years consecutively

Woman of the hour: Comedian Chelsea Handler will preside over the event as host as she takes over for Taye Diggs who had hosted the four previous years consecutively

Major streaming platform Netflix received a total of 28 nominations – 13 for film, 15 for television – which is the most for any studio or network for the sixth year in a row.

It was also announced that Hollywood icon Jeff Bridges will receive the Critics Choice Lifetime Achievement Award at this year’s show.

Numerous major stars were reportedly forced to miss the ceremony due to positive COVID-19 tests including Jamie Lee Curtis,  Michelle Pfeiffer, and Banshees Of Inisherin stars Colin Farrell and Brendan Gleeson.

Comedian Chelsea Handler will preside over the event as host as she takes over for Taye Diggs who had hosted the four previous years consecutively. 

The Critics Choice Awards are bestowed annually by the Critics Choice Association to honor the finest in cinematic and television achievement. 

No doubt there will be plenty of interested parties as, historically,  they are the most accurate predictor of Academy Award nominations.

Critics’ Choice Awards 2023: WINNERS

 FILM

BEST PICTURE

Avatar: The Way of Water

Babylon

The Banshees of Inisherin

Elvis

Everything Everywhere All at Once

The Fabelmans

Glass Onion: A Knives Out Mystery

RRR

Tár

Top Gun: Maverick

Women Talking

 

BEST ACTOR

Austin Butler – Elvis

Tom Cruise – Top Gun: Maverick

Colin Farrell – The Banshees of Inisherin

Brendan Fraser – The Whale

Paul Mescal – Aftersun

Bill Nighy – Living

 

BEST ACTRESS

Cate Blanchett – Tár

Viola Davis – The Woman King

Danielle Deadwyler – Till

Margot Robbie – Babylon

Michelle Williams – The Fabelmans

Michelle Yeoh – Everything Everywhere All at Once

 

BEST SUPPORTING ACTOR

Paul Dano – The Fabelmans

Brendan Gleeson – The Banshees of Inisherin

Judd Hirsch – The Fabelmans

Barry Keoghan – The Banshees of Inisherin

Ke Huy Quan – Everything Everywhere All at Once – WINNER

Brian Tyree Henry – Causeway

 

BEST SUPPORTING ACTRESS

Angela Bassett – Black Panther: Wakanda Forever – WINNER

Jessie Buckley – Women Talking

Kerry Condon – The Banshees of Inisherin

Jamie Lee Curtis – Everything Everywhere All at Once

Stephanie Hsu – Everything Everywhere All at Once

Janelle Monáe – Glass Onion: A Knives Out Mystery

 

BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS

Frankie Corio – Aftersun

Jalyn Hall – Till

Gabriel LaBelle – The Fabelmans

Bella Ramsey – Catherine Called Birdy

Banks Repeta – Armageddon Time

Sadie Sink – The Whale

 

BEST ACTING ENSEMBLE

The Banshees of Inisherin

Everything Everywhere All at Once

The Fabelmans

Glass Onion: A Knives Out Mystery

The Woman King

Women Talking

 

BEST DIRECTOR

James Cameron – Avatar: The Way of Water

Damien Chazelle – Babylon

Todd Field – Tár

Baz Luhrmann – Elvis

Daniel Kwan, Daniel Scheinert – Everything Everywhere All at Once

Martin McDonagh – The Banshees of Inisherin

Sarah Polley – Women Talking

Gina Prince-Bythewood – The Woman King

S. S. Rajamouli – RRR

Steven Spielberg – The Fabelmans

 

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

Todd Field – Tár

Daniel Kwan, Daniel Scheinert – Everything Everywhere All at Once

Martin McDonagh – The Banshees of Inisherin

Steven Spielberg, Tony Kushner – The Fabelmans

Charlotte Wells – Aftersun

 

BEST ADAPTED SCREENPLAY

Samuel D. Hunter – The Whale

Kazuo Ishiguro – Living

Rian Johnson – Glass Onion: A Knives Out Mystery

Rebecca Lenkiewicz – She Said

Sarah Polley – Women Talking

 

BEST CINEMATOGRAPHY

Russell Carpenter – Avatar: The Way of Water

Roger Deakins – Empire of Light

Florian Hoffmeister – Tár

Janusz Kaminski – The Fabelmans

Claudio Miranda – Top Gun: Maverick

Linus Sandgren – Babylon

 

BEST PRODUCTION DESIGN

Hannah Beachler, Lisa K. Sessions – Black Panther: Wakanda Forever

Rick Carter, Karen O’Hara – The Fabelmans

Dylan Cole, Ben Procter, Vanessa Cole – Avatar: The Way of Water

Jason Kisvarday, Kelsi Ephraim – Everything Everywhere All at Once

Catherine Martin, Karen Murphy, Bev Dunn – Elvis

Florencia Martin, Anthony Carlino – Babylon

 

BEST EDITING

Tom Cross – Babylon

Eddie Hamilton – Top Gun: Maverick

Stephen Rivkin, David Brenner, John Refoua, James Cameron – Avatar: The Way of Water

Paul Rogers – Everything Everywhere All at Once

Matt Villa, Jonathan Redmond – Elvis

Monika Willi – Tár

 

BEST COSTUME DESIGN

Ruth E. Carter – Black Panther: Wakanda Forever

Jenny Eagan – Glass Onion: A Knives Out Mystery

Shirley Kurata – Everything Everywhere All at Once

Catherine Martin – Elvis

Gersha Phillips – The Woman King

Mary Zophres – Babylon

 

BEST HAIR AND MAKEUP

Babylon

The Batman

Black Panther: Wakanda Forever

Elvis

Everything Everywhere All at Once

The Whale

 

BEST VISUAL EFFECTS

Avatar: The Way of Water

The Batman

Black Panther: Wakanda Forever

Everything Everywhere All at Once

RRR

Top Gun: Maverick

 

BEST COMEDY

The Banshees of Inisherin

Bros

Everything Everywhere All at Once

Glass Onion: A Knives Out Mystery

Triangle of Sadness

The Unbearable Weight of Massive Talent

 

BEST ANIMATED FEATURE

Guillermo del Toro’s Pinocchio

Marcel the Shell with Shoes On

Puss in Boots: The Last Wish

Turning Red

Wendell & Wild

 

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

All Quiet on the Western Front

Argentina, 1985

Bardo, False Chronicle of a Handful of Truths

Close

Decision to Leave

RRR – WINNER

 

BEST SONG

Carolina – Where the Crawdads Sing

Ciao Papa – Guillermo del Toro’s Pinocchio

Hold My Hand – Top Gun: Maverick

Lift Me Up – Black Panther: Wakanda Forever

Naatu Naatu – RRR

New Body Rhumba – White Noise

 

BEST SCORE

Alexandre Desplat – Guillermo del Toro’s Pinocchio

Michael Giacchino – The Batman

Hildur Guðnadóttir – Tár

Hildur Guðnadóttir – Women Talking

Justin Hurwitz – Babylon

John Williams – The Fabelmans

 TELEVISION

BEST DRAMA SERIES

Andor (Disney+)

Bad Sisters (Apple TV+)

Better Call Saul (AMC)

The Crown (Netflix)

Euphoria (HBO)

The Good Fight (Paramount+)

House of the Dragon (HBO)

Severance (Apple TV+)

Yellowstone (Paramount Network)

 

BEST ACTOR IN A DRAMA SERIES

Jeff Bridges – The Old Man (FX)

Sterling K. Brown – This Is Us (NBC)

Diego Luna – Andor (Disney+)

Bob Odenkirk – Better Call Saul (AMC)

Adam Scott – Severance (Apple TV+)

Antony Starr – The Boys (Prime Video)

 

BEST ACTRESS IN A DRAMA SERIES

Christine Baranski – The Good Fight (Paramount+)

Sharon Horgan – Bad Sisters (Apple TV+)

Laura Linney – Ozark (Netflix)

Mandy Moore – This Is Us (NBC)

Kelly Reilly – Yellowstone (Paramount Network)

Zendaya – Euphoria (HBO)

 

BEST SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA SERIES

Andre Braugher – The Good Fight (Paramount+)

Ismael Cruz Córdova – The Lord of the Rings: The Rings of Power (Prime Video)

Michael Emerson – Evil (Paramount+)

Giancarlo Esposito – Better Call Saul (AMC) – WINNER

John Lithgow – The Old Man (FX)

Matt Smith – House of the Dragon (HBO)

 

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA SERIES

Milly Alcock – House of the Dragon (HBO)

Carol Burnett – Better Call Saul (AMC)

Jennifer Coolidge – The White Lotus (HBO) – WINNER

Julia Garner – Ozark (Netflix)

Audra McDonald – The Good Fight (Paramount+)

Rhea Seehorn – Better Call Saul (AMC) 

 

BEST COMEDY SERIES

Abbott Elementary (ABC)

Barry (HBO)

The Bear (FX)

Better Things (FX)

Ghosts (CBS)

Hacks (HBO Max)

Reboot (Hulu)

Reservation Dogs (FX)

 

BEST ACTOR IN A COMEDY SERIES

Matt Berry – What We Do in the Shadows (FX)

Bill Hader – Barry (HBO)

Keegan-Michael Key – Reboot (Hulu)

Steve Martin – Only Murders in the Building (Hulu)

Jeremy Allen White – The Bear (FX)

D’Pharaoh Woon-A-Tai – Reservation Dogs (FX)

 

BEST ACTRESS IN A COMEDY SERIES

Christina Applegate – Dead to Me (Netflix)

Quinta Brunson – Abbott Elementary (ABC)

Kaley Cuoco – The Flight Attendant (HBO Max)

Renée Elise Goldsberry – Girls5eva (Peacock)

Devery Jacobs – Reservation Dogs (FX)

Jean Smart – Hacks (HBO Max)

 

BEST SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY SERIES

Brandon Scott Jones – Ghosts (CBS)

Leslie Jordan – Call Me Kat (Fox)

James Marsden – Dead to Me (Netflix)

Chris Perfetti – Abbott Elementary (ABC)

Tyler James Williams – Abbott Elementary (ABC)

Henry Winkler – Barry (HBO) – WINNER

 

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY SERIES

Paulina Alexis – Reservation Dogs (FX)

Ayo Edebiri – The Bear (FX)

Marcia Gay Harden – Uncoupled (Netflix)

Janelle James – Abbott Elementary (ABC)

Annie Potts – Young Sheldon (CBS)

Sheryl Lee Ralph – Abbott Elementary (ABC) – WINNER

 

BEST LIMITED SERIES

The Dropout (Hulu)

Gaslit (Starz)

The Girl from Plainville (Hulu)

The Offer (Paramount+)

Pam & Tommy (Hulu)

Station Eleven (HBO Max)

This Is Going to Hurt (AMC+)

Under the Banner of Heaven (FX)

 

BEST MOVIE MADE FOR TELEVISION

Fresh (Hulu)

Prey (Hulu)

Ray Donovan: The Movie (Showtime)

The Survivor (HBO)

Three Months (Paramount+)

Weird: The Al Yankovic Story (The Roku Channel)

 

BEST ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

Ben Foster – The Survivor (HBO)

Andrew Garfield – Under the Banner of Heaven (FX)

Samuel L. Jackson – The Last Days of Ptolemy Grey (Apple TV+)

Daniel Radcliffe – Weird: The Al Yankovic Story (The Roku Channel)

Sebastian Stan – Pam & Tommy (Hulu)

Ben Whishaw – This is Going to Hurt (AMC+)

 

BEST ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

Julia Garner – Inventing Anna (Netflix)

Lily James – Pam & Tommy (Hulu)

Amber Midthunder – Prey (Hulu)

Julia Roberts – Gaslit (Starz)

Michelle Pfeiffer – The First Lady (Showtime)

Amanda Seyfried – The Dropout (Hulu) – WINNER

 

BEST SUPPORTING ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

Murray Bartlett – Welcome to Chippendales (Hulu)

Domhnall Gleeson – The Patient (FX)

Matthew Goode – The Offer (Paramount+)

Paul Walter Hauser – Black Bird (Apple TV+) – WINNER

Ray Liotta – Black Bird (Apple TV+)

Shea Whigham – Gaslit (Starz)

 

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

Claire Danes – Fleishman Is in Trouble (FX)

Dominique Fishback – The Last Days of Ptolemy Grey (Apple TV+)

Betty Gilpin – Gaslit (Starz)

Melanie Lynskey – Candy (Hulu)

Niecy Nash-Betts – Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story (Netflix) – WINNER

Juno Temple – The Offer (Paramount+) 

 

BEST FOREIGN LANGUAGE SERIES

1899 (Netflix)

Borgen (Netflix)

Extraordinary Attorney Woo (Netflix)

Garcia! (HBO Max)

The Kingdom Exodus (MUBI)

Kleo (Netflix)

My Brilliant Friend (HBO)

Pachinko (Apple TV+)

Tehran (Apple TV+)

 

BEST ANIMATED SERIES

Bluey (Disney+)

Bob’s Burgers (Fox)

Genndy Tartakovsky’s Primal (Adult Swim)

Harley Quinn (HBO Max)

Star Trek: Lower Decks (Paramount+)

Undone (Prime Video)

 

BEST TALK SHOW

The Amber Ruffin Show (Peacock)

Full Frontal with Samantha Bee (TBS)

The Kelly Clarkson Show (NBC)

Last Week Tonight with John Oliver (HBO)

Late Night with Seth Meyers (NBC)

Watch What Happens Live with Andy Cohen (Bravo)

 

BEST COMEDY SPECIAL

Fortune Feimster: Good Fortune (Netflix)

Jerrod Carmichael: Rothaniel (HBO)

Joel Kim Booster: Psychosexual (Netflix)

Nikki Glaser: Good Clean Filth (HBO)

Norm Macdonald: Nothing Special (Netflix)

Would It Kill You to Laugh? Starring Kate Berlant & John Early (Peacock)

 

Source

Related posts