Julia Roberts sparkles in black gown with starburst pattern at Critics’ Choice Awards in Los Angeles

Julia Roberts sparkles in black gown with starburst pattern at Critics’ Choice Awards in Los Angeles

Julia Roberts flashed her famous smile while walking the carpet on Sunday at the 28th Critics’ Choice Awards in Los Angeles.

The 55-year-old actress kept it classy in a full-length black Schiaparelli gown that featured a starburst pattern at the neckline and colorful embellishments on the sleeves for the awards ceremony at Fairmont Century Plaza hotel.

Julia had her auburn hair parted down the middle and down around her shoulders in soft curls.

Super smile: Julia Roberts flashed her famous smile while walking the carpet on Sunday at the 28th Critics' Choice Awards in Los Angeles

Super smile: Julia Roberts flashed her famous smile while walking the carpet on Sunday at the 28th Critics’ Choice Awards in Los Angeles

The Pretty Woman star accentuated her natural beauty with full makeup and and accessorized with Chopard jewelry.

Julia had a good time at the awards ceremony as she was seen laughing as host Chelsea Handler, 47, cracked jokes about Hollywood.

She also caught up during the event with fellow nominee Christina Applegate, 51, and her Gaslit co-star Darby Camp, 15.

Julia was nominated for Best Actress in a Limited Series or Movie Made for Television for her work in the Starz series Gaslit, which also was nominated for Best Limited Series.

Black gown: The 55-year-old actress kept it classy in a full-length black gown that featured colorful embellisments on the sleeves and front for the awards ceremony at Fairmont Century Plaza

Black gown: The 55-year-old actress kept it classy in a full-length black gown that featured colorful embellisments on the sleeves and front for the awards ceremony at Fairmont Century Plaza

Hair down: Julia had her auburn hair parted down the middle and down around her shoulders in soft curls

Natural beauty: The Pretty Woman star accentuated her natural beauty with full makeup

Hair down: Julia had her auburn hair parted down the middle and down around her shoulders in soft curls

Award nominee: The Pretty Woman star was nominated for Best Actress in a Limited Series or Movie Made for Television for her work in the Starz series Gaslit

Award nominee: The Pretty Woman star was nominated for Best Actress in a Limited Series or Movie Made for Television for her work in the Starz series Gaslit

She was up against Julia Garner (Inventing Anna), Lily James (Pam & Tommy), Amber Midthunder (Prey), Michelle Pfeiffer (The First Lady) and Amanda Seyfried who won for her work in the Hulu series The Dropout. 

Numerous major stars were reportedly forced to miss the ceremony due to positive COVID-19 tests including Jamie Lee Curtis, Michelle Pfeiffer, and Banshees Of Inisherin stars Colin Farrell and Brendan Gleeson. 

Hollywood icon Jeff Bridges, 73, received the Critics Choice Lifetime Achievement Award at this year’s show. 

Good times: Julia had a good time at the awards ceremony as she was seen laughing as host Chelsea Handler, 47, cracked jokes about Hollywood

Good times: Julia had a good time at the awards ceremony as she was seen laughing as host Chelsea Handler, 47, cracked jokes about Hollywood

Numerous major stars were reportedly forced to miss the ceremony due to positive COVID-19 tests including Jamie Lee Curtis, Michelle Pfeiffer, and Banshees Of Inisherin stars Colin Farrell and Brendan Gleeson.

Everything Everywhere All At Once cleaned up at the awards ceremony as it won Best Picture and Daniel Kwan and Daniel Scheinert also won Best Director and Best Original Screenplay.

Ke Huy Quan, 51, also won Best Supporting actor and Paul Rogers won for Best Editing.

Fellow nominee: Christina Applegate and Julia caught up at the awards ceremony

Fellow nominee: Christina Applegate and Julia caught up at the awards ceremony

Work together: Julia and her TV daughter Darby Camp were all smiles

Work together: Julia and her TV daughter Darby Camp were all smiles 

Critics’ Choice Awards 2023: WINNERS

 FILM

BEST PICTURE

Avatar: The Way of Water

Babylon

The Banshees of Inisherin

Elvis

Everything Everywhere All at Once – WINNER

The Fabelmans

Glass Onion: A Knives Out Mystery

RRR

Tár

Top Gun: Maverick

Women Talking

 

BEST ACTOR

Austin Butler – Elvis

Tom Cruise – Top Gun: Maverick

Colin Farrell – The Banshees of Inisherin

Brendan Fraser – The Whale – WINNER

Paul Mescal – Aftersun

Bill Nighy – Living

 

BEST ACTRESS

Cate Blanchett – Tár – WINNER

Viola Davis – The Woman King

Danielle Deadwyler – Till

Margot Robbie – Babylon

Michelle Williams – The Fabelmans

Michelle Yeoh – Everything Everywhere All at Once

 

BEST SUPPORTING ACTOR

Paul Dano – The Fabelmans

Brendan Gleeson – The Banshees of Inisherin

Judd Hirsch – The Fabelmans

Barry Keoghan – The Banshees of Inisherin

Ke Huy Quan – Everything Everywhere All at Once – WINNER

Brian Tyree Henry – Causeway

 

BEST SUPPORTING ACTRESS

Angela Bassett – Black Panther: Wakanda Forever – WINNER

Jessie Buckley – Women Talking

Kerry Condon – The Banshees of Inisherin

Jamie Lee Curtis – Everything Everywhere All at Once

Stephanie Hsu – Everything Everywhere All at Once

Janelle Monáe – Glass Onion: A Knives Out Mystery

 

BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS

Frankie Corio – Aftersun

Jalyn Hall – Till

Gabriel LaBelle – The Fabelmans – WINNER

Bella Ramsey – Catherine Called Birdy

Banks Repeta – Armageddon Time

Sadie Sink – The Whale

 

BEST ACTING ENSEMBLE

The Banshees of Inisherin

Everything Everywhere All at Once

The Fabelmans

Glass Onion: A Knives Out Mystery – WINNER

The Woman King

Women Talking

 

BEST DIRECTOR

James Cameron – Avatar: The Way of Water

Damien Chazelle – Babylon

Todd Field – Tár

Baz Luhrmann – Elvis

Daniel Kwan, Daniel Scheinert – Everything Everywhere All at Once – WINNER

Martin McDonagh – The Banshees of Inisherin

Sarah Polley – Women Talking

Gina Prince-Bythewood – The Woman King

S. S. Rajamouli – RRR

Steven Spielberg – The Fabelmans

 

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

Todd Field – Tár

Daniel Kwan, Daniel Scheinert – Everything Everywhere All at Once – WINNER

Martin McDonagh – The Banshees of Inisherin

Steven Spielberg, Tony Kushner – The Fabelmans

Charlotte Wells – Aftersun

 

BEST ADAPTED SCREENPLAY

Samuel D. Hunter – The Whale

Kazuo Ishiguro – Living

Rian Johnson – Glass Onion: A Knives Out Mystery

Rebecca Lenkiewicz – She Said

Sarah Polley – Women Talking – WINNER

 

BEST CINEMATOGRAPHY

Russell Carpenter – Avatar: The Way of Water

Roger Deakins – Empire of Light

Florian Hoffmeister – Tár

Janusz Kaminski – The Fabelmans

Claudio Miranda – Top Gun: Maverick – WINNER

Linus Sandgren – Babylon

 

BEST PRODUCTION DESIGN

Hannah Beachler, Lisa K. Sessions – Black Panther: Wakanda Forever

Rick Carter, Karen O’Hara – The Fabelmans

Dylan Cole, Ben Procter, Vanessa Cole – Avatar: The Way of Water

Jason Kisvarday, Kelsi Ephraim – Everything Everywhere All at Once

Catherine Martin, Karen Murphy, Bev Dunn – Elvis

Florencia Martin, Anthony Carlino – Babylon – WINNER

 

BEST EDITING

Tom Cross – Babylon

Eddie Hamilton – Top Gun: Maverick

Stephen Rivkin, David Brenner, John Refoua, James Cameron – Avatar: The Way of Water

Paul Rogers – Everything Everywhere All at Once – WINNER

Matt Villa, Jonathan Redmond – Elvis

Monika Willi – Tár

 

BEST COSTUME DESIGN

Ruth E. Carter – Black Panther: Wakanda Forever – WINNER

Jenny Eagan – Glass Onion: A Knives Out Mystery

Shirley Kurata – Everything Everywhere All at Once

Catherine Martin – Elvis

Gersha Phillips – The Woman King

Mary Zophres – Babylon

 

BEST HAIR AND MAKEUP

Babylon

The Batman

Black Panther: Wakanda Forever

Elvis – WINNER

Everything Everywhere All at Once

The Whale

 

BEST VISUAL EFFECTS

Avatar: The Way of Water – WINNER

The Batman

Black Panther: Wakanda Forever

Everything Everywhere All at Once

RRR

Top Gun: Maverick

 

BEST COMEDY

The Banshees of Inisherin

Bros

Everything Everywhere All at Once

Glass Onion: A Knives Out Mystery

Triangle of Sadness

The Unbearable Weight of Massive Talent

 

BEST ANIMATED FEATURE

Guillermo del Toro’s Pinocchio – WINNER

Marcel the Shell with Shoes On

Puss in Boots: The Last Wish

Turning Red

Wendell & Wild

 

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

All Quiet on the Western Front

Argentina, 1985

Bardo, False Chronicle of a Handful of Truths

Close

Decision to Leave

RRR – WINNER

 

BEST SONG

Carolina – Where the Crawdads Sing

Ciao Papa – Guillermo del Toro’s Pinocchio

Hold My Hand – Top Gun: Maverick

Lift Me Up – Black Panther: Wakanda Forever

Naatu Naatu – RRR – WINNER

New Body Rhumba – White Noise

 

BEST SCORE

Alexandre Desplat – Guillermo del Toro’s Pinocchio

Michael Giacchino – The Batman

Hildur Guðnadóttir – Tár – WINNER

Hildur Guðnadóttir – Women Talking

Justin Hurwitz – Babylon

John Williams – The Fabelmans

 TELEVISION

BEST DRAMA SERIES

Andor (Disney+)

Bad Sisters (Apple TV+)

Better Call Saul (AMC) – WINNER

The Crown (Netflix)

Euphoria (HBO)

The Good Fight (Paramount+)

House of the Dragon (HBO)

Severance (Apple TV+)

Yellowstone (Paramount Network)

 

BEST ACTOR IN A DRAMA SERIES

Jeff Bridges – The Old Man (FX)

Sterling K. Brown – This Is Us (NBC)

Diego Luna – Andor (Disney+)

Bob Odenkirk – Better Call Saul (AMC) – WINNER

Adam Scott – Severance (Apple TV+)

Antony Starr – The Boys (Prime Video)

 

BEST ACTRESS IN A DRAMA SERIES

Christine Baranski – The Good Fight (Paramount+)

Sharon Horgan – Bad Sisters (Apple TV+)

Laura Linney – Ozark (Netflix)

Mandy Moore – This Is Us (NBC)

Kelly Reilly – Yellowstone (Paramount Network)

Zendaya – Euphoria (HBO) – WINNER

 

BEST SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA SERIES

Andre Braugher – The Good Fight (Paramount+)

Ismael Cruz Córdova – The Lord of the Rings: The Rings of Power (Prime Video)

Michael Emerson – Evil (Paramount+)

Giancarlo Esposito – Better Call Saul (AMC) – WINNER

John Lithgow – The Old Man (FX)

Matt Smith – House of the Dragon (HBO)

 

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA SERIES

Milly Alcock – House of the Dragon (HBO)

Carol Burnett – Better Call Saul (AMC)

Jennifer Coolidge – The White Lotus (HBO) – WINNER

Julia Garner – Ozark (Netflix)

Audra McDonald – The Good Fight (Paramount+)

Rhea Seehorn – Better Call Saul (AMC) 

 

BEST COMEDY SERIES

Abbott Elementary (ABC) – WINNER

Barry (HBO)

The Bear (FX)

Better Things (FX)

Ghosts (CBS)

Hacks (HBO Max)

Reboot (Hulu)

Reservation Dogs (FX)

 

BEST ACTOR IN A COMEDY SERIES

Matt Berry – What We Do in the Shadows (FX)

Bill Hader – Barry (HBO)

Keegan-Michael Key – Reboot (Hulu)

Steve Martin – Only Murders in the Building (Hulu)

Jeremy Allen White – The Bear (FX) – WINNER

D’Pharaoh Woon-A-Tai – Reservation Dogs (FX)

 

BEST ACTRESS IN A COMEDY SERIES

Christina Applegate – Dead to Me (Netflix)

Quinta Brunson – Abbott Elementary (ABC)

Kaley Cuoco – The Flight Attendant (HBO Max)

Renée Elise Goldsberry – Girls5eva (Peacock)

Devery Jacobs – Reservation Dogs (FX)

Jean Smart – Hacks (HBO Max)

 

BEST SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY SERIES

Brandon Scott Jones – Ghosts (CBS)

Leslie Jordan – Call Me Kat (Fox)

James Marsden – Dead to Me (Netflix)

Chris Perfetti – Abbott Elementary (ABC)

Tyler James Williams – Abbott Elementary (ABC)

Henry Winkler – Barry (HBO) – WINNER

 

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY SERIES

Paulina Alexis – Reservation Dogs (FX)

Ayo Edebiri – The Bear (FX)

Marcia Gay Harden – Uncoupled (Netflix)

Janelle James – Abbott Elementary (ABC)

Annie Potts – Young Sheldon (CBS)

Sheryl Lee Ralph – Abbott Elementary (ABC) – WINNER

 

BEST LIMITED SERIES

The Dropout (Hulu) – WINNER

Gaslit (Starz)

The Girl from Plainville (Hulu)

The Offer (Paramount+)

Pam & Tommy (Hulu)

Station Eleven (HBO Max)

This Is Going to Hurt (AMC+)

Under the Banner of Heaven (FX)

 

BEST MOVIE MADE FOR TELEVISION

Fresh (Hulu)

Prey (Hulu)

Ray Donovan: The Movie (Showtime)

The Survivor (HBO)

Three Months (Paramount+)

Weird: The Al Yankovic Story (The Roku Channel) – WINNER

 

BEST ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

Ben Foster – The Survivor (HBO)

Andrew Garfield – Under the Banner of Heaven (FX)

Samuel L. Jackson – The Last Days of Ptolemy Grey (Apple TV+)

Daniel Radcliffe – Weird: The Al Yankovic Story (The Roku Channel) – WINNER

Sebastian Stan – Pam & Tommy (Hulu)

Ben Whishaw – This is Going to Hurt (AMC+)

 

BEST ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

Julia Garner – Inventing Anna (Netflix)

Lily James – Pam & Tommy (Hulu)

Amber Midthunder – Prey (Hulu)

Julia Roberts – Gaslit (Starz)

Michelle Pfeiffer – The First Lady (Showtime)

Amanda Seyfried – The Dropout (Hulu) – WINNER

 

BEST SUPPORTING ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

Murray Bartlett – Welcome to Chippendales (Hulu)

Domhnall Gleeson – The Patient (FX)

Matthew Goode – The Offer (Paramount+)

Paul Walter Hauser – Black Bird (Apple TV+) – WINNER

Ray Liotta – Black Bird (Apple TV+)

Shea Whigham – Gaslit (Starz)

 

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

Claire Danes – Fleishman Is in Trouble (FX)

Dominique Fishback – The Last Days of Ptolemy Grey (Apple TV+)

Betty Gilpin – Gaslit (Starz)

Melanie Lynskey – Candy (Hulu)

Niecy Nash-Betts – Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story (Netflix) – WINNER

Juno Temple – The Offer (Paramount+) 

 

BEST FOREIGN LANGUAGE SERIES

1899 (Netflix)

Borgen (Netflix)

Extraordinary Attorney Woo (Netflix)

Garcia! (HBO Max)

The Kingdom Exodus (MUBI)

Kleo (Netflix)

My Brilliant Friend (HBO)

Pachinko (Apple TV+) – WINNER

Tehran (Apple TV+)

 

BEST ANIMATED SERIES

Bluey (Disney+)

Bob’s Burgers (Fox)

Genndy Tartakovsky’s Primal (Adult Swim)

Harley Quinn (HBO Max) – WINNER

Star Trek: Lower Decks (Paramount+)

Undone (Prime Video)

 

BEST TALK SHOW

The Amber Ruffin Show (Peacock)

Full Frontal with Samantha Bee (TBS)

The Kelly Clarkson Show (NBC)

Last Week Tonight with John Oliver (HBO) – WINNER

Late Night with Seth Meyers (NBC)

Watch What Happens Live with Andy Cohen (Bravo)

 

BEST COMEDY SPECIAL

Fortune Feimster: Good Fortune (Netflix)

Jerrod Carmichael: Rothaniel (HBO)

Joel Kim Booster: Psychosexual (Netflix)

Nikki Glaser: Good Clean Filth (HBO)

Norm Macdonald: Nothing Special (Netflix) – WINNER

Would It Kill You to Laugh? Starring Kate Berlant & John Early (Peacock)

 

Source

Related posts